Rafał Wędzicki OP

Szereg postaci na znanych z kart Pisma Świętego – Mojżesz, prorocy, a nawet Piotr w Ewangelii Łukasza – kiedy Bóg wybiera ich do wypełnienia ich misji wątpią, opierają się, szukają wymówek. Wielu na początku uważa, że Bóg pomylił się przy wyborze i pewnie gdzieś znalazłby się bardziej odpowiedni kandydat

Od jesieni 2021 roku mieszkam w Jerozolimie i kontynuuję studia we Francuskiej Szkole Biblijnej i Archeologicznej.Przygotowuję pracę doktorską pod kierownictwem mojego współbrata ze Stanów Zjednoczonych, Anthony’ego Giambrone. Zajmuję się jednym z wymiarów soteriologii w pismach świętego Łukasza, ze szczególnym naciskiem na Dzieje Apostolskie. Określenie soteriologia bierze początek od greckich słów soteria – zbawienie i sozein – zbawiać. Mowa zatem o zagadnieniu absolutnie fundamentalnym zarówno dla chrześcijańskiej wiary, jak i dla samego św. Łukasza. Grecki czasownik sozein, który zazwyczaj tłumaczymy jako zbawiać, ma wiele ekwiwalentów w języku polskim: uratować, ocalić, zachować. Rzeczownik soteria w negatywnym sensie oznacza ratunek albo ocalenie, w pozytywnym natomiast szeroko pojęty dobrostan albo wręcz materialny dobrobyt.

Kiedy święty Paweł idzie głosić Ewangelię poganom, którzy posiadają własną definicję zbawienia i szereg bóstw, do których tradycyjnie zwracano się z prośbą o zbawienie, z konieczności musi zmierzyć się z tą rzeczywistością. W jaki sposób przekazać poganom, iż fakt, że Bóg przyniósł światu zbawienie przez Jezusa, jest czymś absolutnie wyjątkowym? Samo powiedzenie, że Jezus zbawia albo że Jezus jest zbawicielem nie niosłoby dla starożytnych żadnej nadzwyczajnej treści. Taki przekaz mógłby z łatwością zostać wtłoczony w istniejący system politeistycznych wierzeń: Jezus, jeden z wielu zbawicieli; wiara w Jezusa – jedna z możliwych dróg zbawienia. Jakich zatem użyć strategii czy argumentów, aby oddać prawdę o zbawieniu w Jezusie? Śledząc opowiadanie świętego Łukasza o początkach Kościoła wśród pogan, można postawić pytanie, czy popularne oczekiwania odnośnie zbawienia i wiara w pomoc boskich zbawicieli były dla pierwszych głosicieli Ewangelii wyłącznie przeszkodą do pokonania, czy być może szansą do wykorzystania. A może jedno i drugie? Na to właśnie pytanie próbuję udzielić odpowiedzi w swojej pracy doktorskiej.

Rozpoczęliśmy projekt Akcja Konstelacja, w trakcie którego przybliżamy działalność naukową polskich dominikanów i zapraszamy Was do jej wsparcia.

Rafał Wędzicki  jest jednym z członków Konstelacji – zebrane środki przeznaczy na kurs topografii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej Akcji – kliknij w grafikę poniżej.

Jeśli chciałbyś wesprzeć realizację studiów ojca Rafała  – zapraszamy Cię do Akcji Konstelacji. 

Wesprzyj nas!

Zobacz, jak możesz nas wesprzeć i dowiedz się, co dzięki temu zrobimy.