Slide
OdtwórzPlay

Nasz cel

Studia już od założenia zakonu były traktowane jako jeden z istotnych składników tożsamości dominikanów.

Naszą główną troską jest dbanie o jakość studium braci dominikanów

Nasze wartości

Zobacz czym się zajmujemy, poznaj bliżej nas i wartości jakie są z nami w trakcie naszych działań:

STUDIUM, czyli pomoc w głoszeniu

„Studiowanie nie jest celem Zakonu, ale jest w najwyższym stopniu konieczne dla tego celu, jakim jest głoszenie i praca dla zbawienia dusz, ponieważ bez studiowania nie możemy wypełnić żadnej z tych rzeczy”.

Humbert z Romans
Marzenie Tomasza z Akwinu

„Dominika i Tomasza łączył ten sam ideał. Poświęcenie się Tomasza studiom nie było w żadnej mierze zaniedbaniem głoszenia; realizował ten sam cel co Dominik – zbawienie przez głoszenie, które jest kształtowane przez życie modlitwy, kontemplacji, studia i apostolską wspólnotę”.

Damian Byrne OP, List do Zakonu z 25 maja 1991
Studia a wspólnota

„Życie wspólne jest także kontekstem dla naszych studiów. Przede wszystkim dlatego, że nikt nie może mówić o miłości Bożej, jeśli nie odnajduje tej miłości jako wcielonej. Po drugie, nikt nie może być teologiem sam […] Pełna teologia musi być zawsze owocem wspólnotowego wysiłku”.

Kapituła w Oakland (1989)
Naszą dewizą jest prawda

„Nigdy nie odkryjemy prawdy, jeśli jesteśmy zadowoleni z tego, co już odkryliśmy. Pisarze, którzy nas poprzedzili, nie są naszymi mistrzami, tylko naszymi przewodnikami. Prawda jest otwarta dla każdego. Nigdy nie stała się wyłączną własnością jakiejś pojedynczej osoby”.

Gilbert z Tournai

Nasza misja

„Wy, dominikanie, macie misję głoszenia, że nasz Bóg jest żywy […] Profetyczny charyzmat w waszym Zakonie otrzymał szczególną pieczęć teologii […] Bądźcie wierni tej misji teologii i mądrości w waszym Zakonie, niezależnie od tego, do jakiej formy wypełniania tej misji jesteście wezwani, akademickiej czy duszpasterskiej”

Jan Paweł II do Kapituły Generalnej w Rzymie (1983)

ul. Stolarska 12

31-043 Kraków

[email protected]

Obserwuj nas: