Piotr Skonieczny OP profesorem
Ojciec Piotr Skonieczny OP otrzymał dzisiaj nominację profesorską z rąk Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.
Piotr Skonieczny OP w 1997 r. ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie, po odbytej aplikacji, zdał w 1999 r. egzamin sędziowski.
Rok później wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. Ukończył studia w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym i uzyskał tytuł magistra teologii Papieskiej Akademii Teologicznej. Święcenia prezbiteratu przyjął w 2007 r. z rąk kardynała Franciszka Macharskiego.
W 2008 r. Piotr Skonieczny OP ukończył studia licencjackie w zakresie prawa kanonicznego w Instytucie Prawa Kanonicznego Papieskiej Akademii Teologicznej. Studia doktoranckie odbył na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego św. Tomasza z Akwinu Angelicum, uzyskując w 2009 r. stopień doktora w zakresie prawa kanonicznego. Swoją pracę doktorską poświęcił kwestiom pojęcia dobrego imienia i jego ochrony.
W 2015 r. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego przyznał Piotrowi Skoniecznemu OP stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Podstawą przyznania stopnia doktora habilitowanego, obok dorobku naukowego, była rozprawa pt. „Współudział w przestępstwie kanonicznym: w poszukiwaniu modelu teoretycznego”.
W 2019 uzyskał od Senatu uczelni nominację profesora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Piotr Skonieczny OP łączy pracę naukową z pracą dydaktyczną i działalnością związaną z organizacją życia naukowego.
Jest kierownikiem Katedry Kanonicznego Prawa Karnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Prowadzi zajęcia w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. Od 2009 r. wykłada w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, gdzie w latach 2013-2015 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Prawa Kanonicznego. Jest pracownikiem Sekcji Prawnej Sekretariatu Stanu w Watykanie.
Przed wstąpieniem do Zakonu był członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a w latach 2006-2012 wykonywał zawód radcy prawnego. Jest członkiem Stowarzyszenia Kanonistów Polskich oraz Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo (Międzynarodowe Stowarzyszenia Promocji Studiów Prawa Kanonicznego). Pełni rolę recenzenta czasopism naukowych wydawanych przez Uniwersytet Papieski Jana Pawał II, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego czy Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Tytuł profesora jest nadawany przez Prezydenta RP na wniosek Rady Doskonałości Naukowej osobom posiadającym stopień naukowy doktora habilitowanego oraz wybitne osiągnięcia naukowe.
Piotr Skonieczny dołączył do grona czterech dominikanów z tytułem profesora, o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, o. Bogusława Kochaniewicza, o. Jarosława Kupczaka i o. Jacka Salija.
fot. Uroczystość wręczenia nominacji profesorskich (źródło: Kancelaria Prezydenta RP)