Dawid Kusz OP

Oratorium Gratiae Sanctae Mariae, na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę kameralną, dofinansowane w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Libretto: ks. Łukasz Kutrowski
Muzyka: o. Dawid Kusz OP

Prawykonanie:

18.12.2022 w opactwie pocysterskim w Krzeszowie, w ramach Festiwalu „Radix Poloniae”

Wykonawcy:

Dyrygent: Mateusz Rusowicz, Solista: Michał Jan Barański
Capella Grissoviensis, Cracow Singers, Schola OP Wrocław

Oratorium Gratiae Sanctae Mariae została zamówiona przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie z okazji 400-setniej rocznicy odnalezienia cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej. Jest to utwór składający się z ośmiu części.

W swojej warstwie muzycznej odwołuje się do tradycji muzycznej dawnych epok (średniowiecza, renesansu i baroku), ale w nowy i twórczy sposób. Ten „nowy kontekst” muzycznej tradycji ubrany w „szatę” nowej muzyki, tworzy utwór wymagający, ale zarazem dostępny dla każdego słuchacza.

Bowiem zadanie artysty pojmuję jako zachowanie tradycji od zapomnienia, a z drugiej strony ukazanie jej ciągłości. Oratorium wpisuje się w moją długą drogę kompozytorskich poszukiwań, aby pokazać, że muzyka dawnych epok może (a nawet powinna) wchodzić w interakcję z muzyką nową: nowym językiem dźwiękowym, harmonicznym, nową ekspresją, współczesnymi technikami kompozytorskimi i wykonawczymi. Wcześniej powstałe w moim dorobku duże formy instrumentalno-wokalne koncentrowały się na „interakcji” między śpiewem gregoriańskim, a współczesnością, natomiast oratorium to pierwszy w moim dorobku utwór, gdzie przeplata się wiele tradycji.

Nazywam się Dawid Kusz. Jestem dominikaninem, dyrygentem, kompozytorem i pedagogiem. W 2011 roku ukończyłem z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W 2014 r. z wyróżnieniem obroniłem doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura.

W roku 2012 rozpocząłem studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończyłem je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika (magisterium). Jestem wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Instytucie Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów.

Prowadzę również ożywioną działalność kompozytorską. Komponuję muzykę chóralną, wokalno-instrumentalną, instrumentalną oraz elektro-akustyczną. Byłem dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz autorem kompozycji i aranżacji.