Quodlibet - czyli co się podoba wykładowcom Kolegium

W średniowieczu istniał bardzo ciekawy zwyczaj. Otóż w miastach akademickich czasami organizowane były otwarte dyskusje, które nie odbywały się na temat uprzednio przygotowany przez nauczyciela, ale zaproponowany w ich trakcie przez studentów. Taką otwartą dyskusję, nazywano quodlibetem (łac. co się podoba). Nawiązując do tej szczytnej tradycji akademickiej, polscy dominikanie, związani z Kolegium Filozoficzno-Teologicznym, przygotowali 10 rozpraw, na temat… słowa. 

Okazją do powstania większości tekstów była konferencja naukowa zorganizowana w Krakowie w związku z jubileuszem 800-lecia przybycia dominikanów do Polski oraz założenia ich krakowskiego klasztoru. Oddajmy głos autorom wstępu i redaktorom wydania – o. Dominikowi Jarczewskiemu OP i o. Piotrowi Freyowi OP:

Świętując osiemsetlecie Polskiej Prowincji Dominikanów, Kolegium Filozoficzno-Teologiczne w Krakowie, jedna z najstarszych istniejących instytucji naukowych w Polsce, poprosiło braci wykładowców oraz braci związanych z krakowskim studium o prezentację prowadzonych przez nich badań, wokół łączącej je tematyki słowa. Część z tych referatów została zaprezentowana w czasie jubileuszowej konferencji w uroczystość Świętego Tomasza z Akwinu, 7 marca 2022. W niniejszym tomie, przedłużając świętowanie jubileuszu, proponujemy wybór dziesięciu artykułów. Na pierwszy rzut oka trudno znaleźć wśród nich punkty wspólne. Reprezentują nie tylko różne dyscypliny (historia, teologia, filozofia, nauki społeczne), ale też zdywersyfikowane podejścia w ramach każdej z nich. Autorzy w odmienny sposób podeszli do proponowanego tematu, czyniąc z niego główny przedmiot rozdziału lub bardzo luźno doń nawiązując.

Zapraszamy serdecznie do lektury Quodlibetu. Książkę, czy to w wersji klasycznej, czy elektronicznej, można zakupić na stronie dominikańskiego Wydawnictwa „W drodze”. 

Wesprzyj nas!

Zobacz, jak możesz nas wesprzeć i dowiedz się, co dzięki temu zrobimy.

ul. Stolarska 12

31-043 Kraków

[email protected]

Obserwuj nas: